FAQ

1. Czy można zabrać dzieci na jacht?
Oczywiście można zabrać dzieci. Wiele firm posiada dziecięce kamizelki które można na miejscu dopasować. Za dodatkową opłatą firmy zakładają specjalną siatkę na relingi i wtedy nawet małe dziecko może poruszać się po całym pokładzie.
2. Jak postępować w czasie awarii?
Jeżeli przytrafi Ci się awaria to:
Po pierwsze zapobiegnij powiększeniu się szkód
Po drugie ustal co się stało i co może być powodem.
Po trzecie niezwłocznie o ile jest to możliwe skontaktuj się z armatorem jachtu, numery telefonów powinny być w dokumentach jachtu.
Po czwarte postępu zgodnie że wskazówkami armatora.
Po piąte,jeżeli nie jest to konieczne nie podejmuj próby samodzielnej naprawy,szczególnie bez konsultacji z amatorem. Na jacht powinna przybyć niezbędna pomoc.
Po szóste jeżeli za szkodę odpowiedzialność jest po stronie armatora zabezpiecz niezbędne dowody wykonaj zdjęcia zbierz oświadczenie władz portowych i świadków.
3. Czy na jachcie jest pościel i ręczniki i czy trzeba zabrać że sobą śpiwór?
Na jachcie jest pościel i czasami ręczniki. Nie ma potrzeby zabierania spiworów. W niektórych firmach jest to za dodatkową opłatą.
4. Co to jest kaucja?
Kaucja jest to kwota którą zostawiamy u armatora na pokrycie kosztów naprawy lub zakupu zagubionego wyposażenia. W zależności od wielkości jachtu wynosi ona od 1000 do 3000 euro. Zazwyczaj na kaucję składa się cała załoga. Kaucję można zostawić u armatora w gotówce lub w formie blokady pieniężnej na karcie kredytowej.

Inna formą zabezpieczenia roszczeń armatora jest ubezpieczenie kaucji. Wykupując ubezpieczenie nie musimy wpłacać kaucji. Koszt ubezpieczenia to około 175 euro za tydzień czarteru.
5. Jak przejąć jacht?
Przede wszystkim nie śpiesz się przy przejmowaniu jachtu. Zapoznaj się z listą wyposażenia i krok po kroku sprawdź każdy jej punkt , czy się zgadza w naturze. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś sformułowania poproś przedstawiciela armatora aby wskazał Ci daną rzecz. Przed podpisaniem protokołu przejęcia dokładnie zapoznać się że stanem jachtu. Sprawdź czy działają wszystkie systemy / bosman ma obowiązek pokazać Ci jak poszczególne rzeczy działają i czy są sprawne/. Dokładnie obejrzyj burty,dziób,rufę,czy nie ma uszkodzeń żelkotu , sprawdź stan slupkow relingow kosza dziobowego mocowania łańcucha kotwicznego. Zapoznaj się ze stanem żagli ,fałów ,szotów i kabestanów.

Sprawdź stan luków i wszystkich stoperów/stopery lubią się łamać i zamknięcia luków też/. Pod dekiem zobacz czy nie ma wyścieków w komorze silnika i czy szpilki mocujace kil nie są zardzewiale lub luźne. W zęzach ma być sucho i dostęp do pomp zęzowych ma być wolny. Ważne żeby ,mapy które znajdują się na jachcie pokrywały rejon naszej żeglugi. Zapisz ilość motogodzin na wypadek gdyby wskaźnik poziomu paliwa był uszkodzony. Zapytaj o szczegóły ładowania akumulatorów .Jeśli zauważysz jakiekolwiek nawet drobne uszkodzenia jachtu zapisz je w protokole przekazania.
6. W jaki dzień tygodnia można rozpocząć czarter?
Większość firm czarterowych oferuje czartery tygodniowe lub wielotygodniowe od soboty do soboty. Są jednak wyjątki i można rozpocząć czarter w każdym dniu tygodnia. Możemy też zaproponować czartery na trzy lub na dowolną ilość dni.
7. Ile osób może płynąć jachtem?
Są jachty dwukabinowe gdzie może żeglować od 2 do 6 osób. Są również jachty na których może żeglować nawet 12-13 osób. Dzieci nawet najmniejsze muszą być wpisane do listy załogi.
Nie można przekroczyć liczby osób na którą jest zarejestrowany jacht.
8. Kto może dowodzić jachtem czarterowym ?
Każdy kto ma wystarczające umiejętności może samodzielnie dowodzić jachtem morskim.
W niektórych krajach np. we Francji można wynająć jacht na podstawie udokumentowanego doświadczenia morskiego lub na podstawie oświadczenia .
W Chorwacji wystarczy stopień sternika jachtowego do prowadzenia jachtu do 12 m długości oraz świadectwo radioperatora SRC . Świadectwa SRC nie musi posiadać skiper , może je mieć osoba z załogi jachtu. W Grecji oprócz skipera potrzebny jest tzw. "co -skiper " czyli druga osoba z uprawnieniami. Często stosuje się oświadczenie że taka osoba umie żeglować. W razie wątpliwości sprawdzimy, czy Wasze usprawnienia są wystarczające.
9. Czy osoba czarterujaca jacht morski musi mieć uprawnienia?
Osoba czarterujaca jacht nie musi mieć uprawnień. W takich wypadkach pomagamy w wynajęciu skipera. Możemy polecić skiperów z Polski lub z kraju w którym czarterujemy jacht.
Opłata za skipera wynosi od 60-250 EURO za dzień.
10. Jak zaplanować czarter jachtu morskiego?
Najlepiej wysłać do nas zapytanie w którym należy uwzględnić termin czarteru , ilość osób, miejsce tj. kraj lub port z którego chcemy wypłynąć . W odpowiedzi przedstawimy kilka ofert w których podamy typ jachtu, cenę czarteru , informację o opłatach dodatkowych takich jak: sprzątanie końcowe, silnik do pontonu , spinaker czy siatka zabezpieczająca dla dzieci.
Po przeanalizowaniu oferty możemy wstępnie bez zobowiązań finansowych zarezerwować wybrany przez Ciebie jacht co daje kilka dni na podjęcie ostatecznej decyzji. W tym czasie inne osoby nie będą miały możliwości wynajęcia wybranego przez Ciebie jachtu .